Desatero zdravého životního stylu

1. Základ? Pravidelnost!

Je důležitá. Ve všem. V jídle, v pitném režimu, ve spánku, v pohybu i v odpočinku. Jinak se naše biologické hodiny zabudované v našem organismu brání. Výsledkem je pak nadměrná únava, hromadění tuků i zdravotní problémy.

2. Strava? Zdravá!

To není jen pouhá fráze, že potrava, kterou přijímáme, je vkladem do našeho zdraví a že se nám to vrátí. Jezme rozmanitě a vyváženě. Příjem energie by neměl výrazně překročit výdej. Porce menší, ale chodů klidně víc. Když si dopřejeme "těžší" jídlo, tak raději k obědu než k večeři. Dvě hodiny před usnutím už raději nejezme. A když máme občas chuť na něco "nezdravého"? Netrapme se, vždyť žijeme jen jednou. Mějme ale na paměti, že všechno nezdravé bychom měli konzumovat jen v omezeném množství a ne často.

3. Lenost? Překonám!

Bez pohybu to prostě nejde. Ke zdravému životnímu stylu zkrátka patří. Dokonce se říká, že dostatečný pohyb může zčásti vyvážit špatné jídelní návyky. Stačí každodenní drobnosti: proč jezdit výtahem, když můžu jít po schodech, proč jet zastávku autobusem, když se můžu kousek projít? Tělu jednoznačně víc prospěje každodenní procházka či jiná klidná pohybová aktivita, než hodinový dril v tělocvičně "jednou za čas".

4. Palivo? Potřebuje každý stroj!

Aby nám bylo dobře, musíme mít dostatečný přísun tekutin. Je to důležité pro celkovou kondici, ale i pro funkčnost vnitřních orgánů. Voda je v organismu člověka nenahraditelná. Energetické nápoje, alkohol a káva se do seznamu přijatých tekutin nepočítají. Naopak nás ještě více odvodňují. A o to víc to pak musíme dohánět zase obyčejnou vodou.

5. Spánek? Nad zlato!

O důležitosti dostatečně dlouhého a kvalitního spánku vůbec nepochybujme. S jeho nedostatkem souvisí únava a dokonce i různá onemocnění. Co pomůže ke kvalitnímu spánku? Pokoj vyvětrat, vyvarovat se přílišného pití kávy a dalších nápojů obsahujících tein či kofein (černý a zelený čaj, energy drinky). Kvalitní spánek se pravděpodobně také nedostaví, pokud budeme ve večerních hodinách pít alkohol a kouřit. Naopak výborným receptem pro dobré spaní je krátká večerní procházka na čerstvém vzduchu nebo příjemná večerní relaxace.

6. Aspoň chvilka! Pro sebe!

Relaxace není ztracený čas. Má bezpochyby pozitivní účinky na tělo i psychiku. Život ve stresu a jízdu "na doraz" nám naše tělo jednou vrátí. Najít si v nabitém programu alespoň jednu nebo dvě hodinky týdně jen pro sebe by měla být povinnost pro všechny. Způsobů relaxace jsou stovky. Pro někoho je to aquapark, pro jiného cyklistika, procházka nebo poslech dobré muziky. Cíl je ve všech případech jasný: "vypnout" a alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti a povinnosti.

7. Stres? Zvládám!

Život v dnešní době není jednoduchý. Žiju ve spěchu? Dělám všechno na poslední chvíli? Bojím se, že udělám chybu? Bojím se budoucnosti? Jestli alespoň něco platí, pak se stres týká i mě. Nad jeho existencí nemůžeme mávnout rukou. Může být původce mnoha obtíží. Stresu se nelze zbavit úplně, je ale možné svým životním stylem tomuto "strašáku" předcházet. Zdravý životní styl je velkým pomocníkem v boji proti stresu. Takže jak ho nejlépe zvládat? Jíst zdravě, pravidelně se hýbat, relaxovat, dopřávat si kvalitní spánek, ale také myslet pozitivně, obklopovat se příjemnými lidmi a hodně se smát.

8. Pozor?! Závislosti!

Jsou jedním z největších nepřátel zdravého životního stylu. Zdůrazňovat škodlivost alkoholu (v nepřiměřeném množství), kouření, nebo dokonce drog, je myslím zbytečné, ale závislost si může člověk vypěstovat na spoustě věcí. Prostě nezáleží, na čem zrovna "ujíždíme" - zkrátka všeho moc škodí.

9. Nálada? Dobrá!

Je možná nejdůležitější, ale zároveň se na ni nejvíc zapomíná. Ráno vstát, usmát se na svět a s dobrou náladou vyrazit vstříc novým zážitkům. To je, zdá se, to nejlepší, co můžeme udělat pro své zdraví.

10. Láska? Jasně!

Fakt. Je to také o lásce. I ten největší introvert potřebuje lásku někoho druhého. Lepší, nežli lásku brát, je ale lásku dávat. Láska a dobrá nálada jsou jasné elixíry života a základy zdravého životního stylu.